Tłumaczenia suahili

Profesjonalne tłumaczenia z języka suahili na dowolny inny język oraz z każdego języka na suahili realizowane przez Biuro Tłumaczeń POZENA to sprawność w działaniu, najwyższa jakość i niezawodność za każdym razem.

Tłumacz przysięgły języka suahili


 • pewność najwyższej jakości
 • szybko i niezawodnie
 • zaangażowanie native speakerów z Afryki
 • tłumaczenia ustne i pisemne dla wszystkich branż
 • tłumaczenia przysięgłe wielu typów dokumentów
 • tłumaczenia niestandardowe
 • tłumaczenia z języka suahili na polski i każdy inny język
 • profesjonalna obsługa oraz sympatyczna współpraca

Tłumaczenia suahili - dowiedz się więcej

 
 

Podstawowe informacje o języku suahili

 • Język suahili jest językiem ojczystym dla ok. 5 mln. mieszkańców globu (ok. 0,07% światowej populacji). Dla wielu mieszkańców Afryki Środkowej i Wschodniej suahili jest często drugim językiem, który pełni istotną rolę w komunikacji ponadregionalnej (ma tym samym status lingua franca). Trudno jest więc oszacować całkowitą liczbę wszystkich użytkowników tego języka. Na podstawie różnych danych waha się ona w przedziale 50-100 mln. ludzi.
 • Kiswahili ma status języka urzędowego w Tanzanii, Kenii i Ugandzie. W tym języku można się też komunikować w kilku innych krajach afrykańskich, m. in. w Demokratycznej Republice Konga, Somalii i Burundi.
 • Suahili należy do grupy języków bantu, która wchodzi w skład rodziny języków nigero-kongijskich. Język ten zaczął się kształtować na wschodnim wybrzeżu Afryki prawdopodobnie w VIII w. n.e. wraz z pojawieniem się na tych terenach ludów Bantu, (wywodzących się ze środkowej części kontynentu afrykańskiego), które weszły w kontakt z ludnością osadniczą z Półwyspu Arabskiego (stąd w suahili odnajdujemy wpływy arabskie). Rozwojowi kiswahili przysłużyła się w epoce kolonialnej brytyjska administracja, która komunikowała się za pomocą tego języka z miejscową ludnością. W XX w. suahili stanowił jeden z wyznaczników tożsamości narodowej Tanzańczyków i Kenijczyków, kiedy ich państwa odzyskały niepodległość.
 • Suahili należy do języków o dużym zróżnicowaniu dialektalnym. Niektóre spośród licznych wariantów nie są rozumiane przez użytkowników kiswahili wywodzących się z odleglejszych regionów geograficznych. Standardową odmianą jest wywodzący się z Zanzibaru dialekt kiunguja. Organami regulującymi ten język są Narodowa Rada Suahili (w Tanzanii) oraz Narodowe Stowarzyszenie Języka Suahili (w Kenii).
 • Suahili jest językiem urzędowym Unii Afrykańskiej oraz Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej.
 

Przykładowe teksty, które tłumaczymy na język suahili

Tłumaczenia księgowe

Tłumaczenia prawne

Tłumaczenia dla branży energetycznej

Tłumaczenia dla branży zbrojeniowej

Tłumaczenia dokumentów biznesowych

Tłumaczenia materiałów marketingowych

Tłumaczenia umów, pełnomocnictw

Tłumaczenia stron internetowych

Tłumaczenia instrukcji obsługi

Tłumaczenia dokumentów technicznych

Tłumaczenia materiałów ofertowych

Tłumaczenia finansowe

 
 

Ciekawostki o języku suahili

Dobre tłumaczenie z języka suahili wymaga zrozumienia historii kraju oraz wielu zaskakujących powiązań kulturowych
 • Suahili należy do języków aglutynacyjnych, w których afiksy (przeważnie prefiksy) dołącza się do rdzenia wyrazu. Tym samym słowa odmieniają się zazwyczaj z przodu. Na przykład ninasoma oznacza „ja czytam”. Do rdzenia soma (pol. czytać) dołączono morfemy ni (wyznacznik 1. osoby liczby pojedynczej) oraz na (wyznacznik czasu teraźniejszego).
 • W suahili nie ma rodzajów gramatycznych. Wyróżnia się za to aż 18 klas rzeczowników (faktycznie stosuje się tylko 15), np. klasy istot żywych, roślin, czynności, rzeczy, pojęć abstrakcyjnych i in.
 • Ciekawym zjawiskiem w języku suahili jest konkordancja. Forma gramatyczna w zdaniu bądź frazie dostosowana jest do prefiksu danej klasy rzeczownika, np. mtoto mmoja mzuri (pol. jedno ładne dziecko), kitabu kimoja kizuri (pol. jedna ładna książka).
 • Ok. 23% słownictwa suahilijskiego wywodzi się z języka arabskiego. Podstawowe słownictwo używane w komunikacji codziennej stanowią jednak wyrazy rodzime.
 • Najpopularniejszym zapożyczeniem z suahili jest niewątpliwie safari, które w tym języku oznacza podróż.
 

Ciekawe idiomy i powiedzenia

Suahili idiom/powiedzenieTłumaczenie dosłownePolski odpowiednik
Mtoto wa nyoka ni nyokaDziecko węża jest wężemNiedaleko pada jabłko od jabłoni
Majuto ni mjukuuŻal jest wnukiemŻal przychodzi po niewczasie
Kidole kimoja hakivunji chawaJeden palec nie zabije wszyCo dwie głowy to nie jedna
Kichwa cha kuku hakihimili kilembaGłowa kurczaka nie uniesie turbanuNie powinno się dawać odpowiedzialności w ręce nieodpowiedniego człowieka
Mpanda ovyo, hula ovyoKto niedbale sieje, będzie źle jadłJak sobie pościelisz, tak się wyśpisz
Usiyavuke maji usiyoweza kuyaogaNie przekraczaj wody nie umiejąc pływaćNie rzucaj się z motyką na słońce
Mchele mmoja, mapishi mengiJeden ryż, wiele sposobów jego przyrządzeniaIstnieje wiele dróg prowadzących do celu
Maneno makali hayavunji mfupaOstre słowa nie łamią kościCo cię nie zabije, to cię wzmocni