Tłumaczenia estoński
Profesjonalne tłumaczenia z języka estońskiego na dowolny inny język oraz z każdego języka na estoński realizowane przez Biuro Tłumaczeń POZENA to sprawność w działaniu, najwyższa jakość i niezawodność za każdym razem.
Tłumacz przysięgły języka estońskiego
- pewność najwyższej jakości
- szybko i niezawodnie
- zaangażowanie native speakerów z Estonii
- tłumaczenia ustne i pisemne dla wszystkich branż
- tłumaczenia przysięgłe wielu typów dokumentów
- tłumaczenia niestandardowe
- tłumaczenia z języka estońskiego na polski i każdy inny język
- profesjonalna obsługa oraz sympatyczna współpraca
Tłumaczenia estoński - dowiedz się więcej!
Profesjonalne usługi językowe POZENA w języku estońskim
Język estoński - profesjonalny tłumacz
- Język estoński jest językiem ojczystym dla ok. 1,2 mln. ludzi (ok. 0,015% światowej populacji).
- Estoński jest językiem urzędowym w Estonii. Ponadto znajomością estońskiego jako ojczystego legitymują się nieliczni przedstawiciele mniejszości estońskiej w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Łotwie i kilku innych krajach.
- Eesti keel należy do grupy języków ugrofińskich, które wchodzą w skład uralskiej rodziny językowej. Jako odrębny twór język ten zaczął się kształtować w XII-XII w. (z tego okresu datują się najstarsze pisemne poświadczenia języka estońskiego) na bazie kilku języków bałtyckofińskich (biorąc pod uwagę języki współczesne estoński jest najbardziej zbliżony do fińskiego). W późniejszych stadiach rozwoju na język estoński wpływ leksykalny wywarły języki bałtyckie, słowiańskie i przede wszystkim germańskie (ok. 30% słownictwa estońskiego ma rodowód germański). W drugiej połowie XIX w. unormowany zasady ortograficzne, wzorując się na modelu ortografii fińskiej.
- We współczesnym języku estońskim wyróżnia się dwie zasadnicze grupy dialektalne, które między sobą wykazują istotne różnice: dialekty północne i dialekty południowe. Na bazie należącego do pierwszej z tych grup dialektu centralnego wykształciła się standardowa odmiana estońskiego, która współcześnie regulowana jest przez Instytut Języka Estońskiego z siedzibą w Tallinie.
- Estoński jest jednym z języków oficjalnych UE.
Przykładowe teksty, które tłumaczymy na język estoński
Tłumaczenia księgowe
Tłumaczenia prawne
Tłumaczenia dla branży energetycznej
Tłumaczenia dla branży zbrojeniowej
Tłumaczenia dokumentów biznesowych
Tłumaczenia materiałów marketingowych
Tłumaczenia umów, pełnomocnictw
Tłumaczenia instrukcji obsługi
Tłumaczenia dokumentów technicznych
Tłumaczenia materiałów ofertowych
Tłumaczenia finansowe
Słowniczek polsko-estoński
Podstawowe słówka i wyrażenia w języku estońskim
tak - jah
nie - ei
proszę - palun
dziękuję - tänan/aitäh
przepraszam - kahjuks
dzień dobry - terehommikust
dobry wieczór - tereõhtust
do widzenia - headaega
dobranoc - headööd
cześć (powitanie) - tere
Jak się masz? - Kuidasläheb?
dobrze - hästi
Nazywam się… - Minunimi on…
Nie rozumiem - Maeisaaaru
Jestem z Polski - MaPoolast
Ciekawostki o języku estońskim
Dobre tłumaczenie z języka estońskiego wymaga zrozumienia historii kraju oraz wielu zaskakujących powiązań kulturowych
- Estoński należy do języków aglutynacyjnych, w których przyrostki dołącza się do rdzenia wyrazu. Zawartość treściowa takiego wyrazu oddawana jest w językach indoeuropejskich za pomocą kilku słów.
- Świetnym przykładem ilustrującym powyższe zjawisko jest najdłuższy estoński wyraz, który składa się z 43 liter: sünnipäevanädalalõpupeopärastlõunaväsimatus. Jego polskim odpowiednikiem jest wyrażenie „zmęczenie odczuwane po obiedzie podczas weekendowej imprezy urodzinowej”.
- Inną ciekawą cechą gramatyczną jest występowanie 14 przypadków rzeczownika (ich liczba bywa przedmiotem dyskusji). Z kolei w estońskim nie ma kategorii rodzaju gramatycznego. Istnieją dwa czasy gramatyczne: teraźniejszy i przeszły. Do wyrażania przyszłości stosuje się specjalne formy czasownika.
- Samogłoski i spółgłoski estońskie mają aż trzy rodzaje długości. Fonemy krótkie, średnie i długie mogą różnicować znaczenie wyrazów.
- Cechą wymowy estońskiej jest wysoka frekwencyjność samogłosek, które występują w sekwencjach. Przykładami wyrazów z dużą liczbą samogłosek są kõueöö (pol. burzowa noc) i jäääär (pol. krawędź lodu).